O NÁS

Tinktury vyrábíme v malebném kraji Podještědí:

Mgr. HANA BERNARDOVÁ

Všechny volné chvíle v dětství jsem trávila u babičky na malé vesnici. Zde přirozeně vznikl můj vztah k přírodě. Rostliny mne přitahovaly nejvíce. Lisovala jsem je do herbáře, zajímaly mne názvy i léčebné využití rostlin. Sháněla jsem si literaturu. Studium farmacie bylo logickým vyústěním mých zájmů.

V devadesátých letech jsem založila v Turnově bylinářství. Přibrala jsem si studium homeopatie, kterou v rodině používám dodnes. Nápad vyrábět tinktury z čerstvých ekologicky pěstovaných rostlin mne okamžitě nadchl. Po mnoha letech strávených opět v lékárně, kterou jsem i vedla, se můžu zase věnovat svému koníčku. Oprášila jsem vědomosti, dokoupila novou literaturu a s radostí a respektem ke každé rostlině jsem se pustila do výroby.

Moje práce začíná často už při sběru, nejpozději příjmem čerstvých rostlin. Důkladně vybírám jen ty nejlepší rostliny k maceraci a provádím veškeré výrobní práce tinktur až po stáčení do lahviček. Vedu evidenci a neustále přemýšlím, o jaké rostliny ještě rozšířit naši nabídku.

Ing. KLÁRA KASPEROVÁ

Vztah k přírodě a farmaření vyústil v pěstování bylin pro účely výroby tinktur.  

Bylinné tinktury v sobě spojují zájmy a hodnoty, které jsou pro mě důležité. Ekologické hospodaření na principech permakultury v širším kontextu včetně péče o krajinu, pěstování bylin, zájem    o přírodní prostředky k léčbě, to vše a mnohem více se stalo mou prací i posláním.

V mé agendě je celý legislativní rámec, do kterého spadá jednání s příslušnými kontrolními orgány. Starám se také o e-shop a expeduji balíčky. Provozuji také sesterský web plodyzahrady.cz. Řeším grafiku, etikety, tisk a zajišťuji veškerý přidružený materiál pro výrobu. Během sezóny pak samozřejmě nejvíce pracujeme s kolegyní Jaruškou na ekofarmě.

Vyrábíme tinktury především z tradičních českých rostlin, jejich použití je ověřeno spoustou let.

Věříme, že námi vyráběné tinktury zachovávají to nejlepší z našich opečovávaných rostlin a mohou pomoci vyřešit nejrůznější potíže.

CESTA OD SEMÍNKA PO TINKTURY

Pěstování bylin

Rostliny na výrobu našich produktů jsou pěstovány či volně sbírány v čistém prostředí malé ekologicky hospodařící rodinné farmy v Křižanech.

Byliny pěstujeme na záhonech i na menších políčkách, také v hluboce zúrodněných brázdách, kde sklízíme kořeny léčivých rostlin. Hospodaříme bezorebnou metodou, která spočívá v tom, že neporušujeme půdní strukturu, ale naopak ji stále vylepšujeme přidáváním organického materiálu na povrch.

Kromě bylinných a zeleninových záhonů pečujeme i o vysázený sad a krajinné struktury - louky, meze, remízky i tůně. Tyto biotopy lákají i hmyz a ptactvo, jelikož zde nacházejí obživu i možnosti úkrytu. Vše je tak vzájemně propojené a tvoří harmonický celek.

Pokud byste se chtěli dozvědět více informací o fungování naší rodinné farmy, více informací naleznete zde.

Sklizeň a sběr

Byliny sklízíme průběžně během roku podle pravidel sběru dané části rostliny. Většina bylin pochází ze sklizně (pěstované rostliny) např. šalvěj, tymián, jablečník apod. Některé byliny pocházejí z volného sběru na přilehlých pozemcích ekofarmy (třezalka, jetel, jitrocel, kontryhel). 

Nejkvalitnější čerstvou rostlinnou surovinu předáváme Hance ke zpracování. Pokud tedy zrovna taky nesbírá, protože na vrcholu sezóny se sbírá mnoho kilogramů rostlin.

Zpracování bylin

Zpracování bylin je doménou Hanky, jejíž odborné znalosti a erudice jsou jedním ze základních kamenů naší výroby.  

V průběhu zpracování prochází rostliny postupnou až trojnásobnou macerací. Až na konci výrobního postupu Hanka maceráty upravuje na finální koncentraci (40%). Tinktury převážně nefiltrujeme. Tento postup zachovává maximální hodnoty cenných látek a mimořádnou kvalitu a energii čerstvých rostlin.

Tinktury z Podještědí

Celý proces od pěstování přes zpracování až k hotovému výrobku probíhá v malebném kraji Podještědí v Libereckém kraji. 

Na výběr máme tinktury jednodruhové, které v sobě koncentrují sílu jedné konkrétní byliny. Daný druh tedy účinkuje cíleně v nezředěné formě (oproti směsím).

Směsi jsou bylinné tinktury, které obsahují více druhů bylin. V naší nabídce máme kolem dvaceti druhů směsí, které cílí na danou obtíž. Výhodou může být rychlé nasazení dané směsi bez zásadních hlubších znalostí a synergické působení bylin v dané směsi. Byliny ve směsi se vzájemně doplňují a zesilují účinek. 

Podpořili nás: