ČASTÉ DOTAZY

TINKTURY

Jaké je dávkování tinktur?

Všeobecné doporučení: Dospělí 3x denně 15-20 kapek při prevenci i onemocnění. Při akutních stavech lze u dospělého dávku na několik dní zdvojnásobit, tzn. až 6x denně 15 - 20 kapek pod jazyk nebo nakapat do vody.

Dávkování je ale vhodné upravit podle individuálních dispozic uživatele podle věku i celkového zdravotního stavu. Dávku je možné indikovat např. podle hmotnosti uživatele, kdy denní dávka (počet kapek za den) odpovídá hmotnosti dané osoby (např. váha 60 kg je 60 kapek, tj. 3x denně 20 kapek).

Dětem od 4 let podáváme tinkturu pouze po předchozí konzultaci s odborníkem (možno kontaktovat Hanku na e-mailu: byliny@tinkturyzpodjestedi.cz). 

Dávkování u v zásadě zdravých dětí (nemá chronické či vážné onemocnění) je zpravidla do vody či vlahého čaje tolik kapek, kolik je dětem let (např. u osmiletého dítěte 2-3 denně/8 kapek. Je možné použít také výpočet dle hmotnosti, viz výše.

Tinkturu je možné nakapat do teplé vody či čaje. Alkohol se z větší části odpaří.  

Mohu po užití tinktury řídit auto?

Bezprostředně před řízením není vhodné tinkturu užít. Tinkturu je také možné nakapat do teplé vody, alkohol se z větší části odpaří.  

Jak tinktury skladovat, aby se nezkazily?

Skladování tinktur je ideální v suchu při pokojové teplotě. Nevystavujte přímému slunečnímu záření. 

Datum minimální trvanlivosti je u tinktur s obsahem alkoholu skutečně minimální. Tinktury vydrží bez újmy mnoho let aniž by ztratily na účinnosti.

Proč tinktury obsahují alkohol?

Alkohol (také ethanol, etanol, líh) je látka zcela přírodní a dokonce tělu vlastní. Alkohol vzniká samovolně např. v přírodě kvašením ovoce a některá divoká zvířata toto ovoce pojídají. 

První alkoholické nápoje vznikaly fermentací medu a lesních plodů již v době neolitické. Od starověku je známa výroba piva a vína. Proces destilace byl pak objeven až v prvních stoletích našeho letopočtu. Celý proces i receptury byli přísně chráněny v kruhu alchymistů, lékařů a lékárníků. Destilát byl nazýván "aqua vitae" čili voda života a používal se výhradně pro medicínské účely.

V tomto pojetí používáme ethanol i v našich tinkturách, kde působí alkohol mimo jiné také jako přírodní rozpouštědlo a konzervační látka. Jde o nejúčinnější způsob, jelikož alkohol extrahuje také důležité složky, které nejsou rozpustné ve vodě.

Celodenní spotřeba alkoholu v běžné dávce  (20 kapek/3x denně) odpovídá 2 mililitrům (40%). Pokud se chcete vyhnout alkoholu úplně, je možné tinkturu nakapat do teplé vody. Alkohol se z větší části odpaří. Toto je vhodné i pro velmi citlivé osoby.

Zboží je momentálně vyprodáno, kdy bude zase v nabídce? 

Pokud je daný druh tinktury vyprodán, pak bude v nabídce opět až v následujícím období sklizně. Termín se liší dle druhu byliny, některé se sklízí na jaře, jiné až na podzim. Všeobecně ale platí, že na podzim už bývá nabídka kompletní.

Pokud máte zájem o větší počet lahviček daného druhu tinktury, můžete nás předem informovat (předobjednat) na e-mailu: obchod@tinkturyzpodjestedi.cz.

DOPRAVA A PLATBA

Jaké jsou možnosti dopravy a platby, kde najdu ceník?

Aktuální způsoby dopravy a platby naleznete zde

Za jak dlouho mi balíček přijde?

Doba dodání je obvykle do 7 dnů. Balíčky expedujeme zpravidla v pondělí a ve čtvrtek. Delší doba expedice je dána tím, že nemáme stálého pracovníka ve skladu. Jsme malá lokální výrobna a musíme pokrýt veškeré práce od pěstování až po dodání k Vám. Děkujeme za pochopení.